Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

Am un salariat care in luna noiembrie a lucrat 13 zile, 8 zile fiind in concediu medical, cod 01. Din cele 8 zile, 3 zile lucratoare sunt suportate de unitate, restul de 5 zile lucratoare din BASS.( concediul medical este in perioada 19.11-30.11). Ce contributii si impozite trebuiesc platite la stat?
Angajatorul plateste pt salariat 5,2% contributia pentru sanatate, iar pt concedii medicale 0,85% din fondul de salarii.Trebuie facute niste declaratii la Casa de asigurari de sanatate.Insa pt a beneficia de concediu medical asiguratul trebuia sa cotizeze minim o luna anterior concediului medical.
Angajatului i se retine din salariu si 5,5% cass.
Cititi OUG 158/2005 privind contributiile pt. concediile medicale
[ link extern ]
1) pentru indemnizatia de concediu medical suportat de unitate veti plati toate contributiile obligatorii
2)pentru indemnizatia de concediu medical suportat din FNUASS
-nu retineti CASS
-se retine CAS, procentul de 10.5% se aplica asupra valorii reprezentand un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator numarului zilelor lucratoare din concediul medical
-se retine somaj