avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie creștere copil

Bună ziua, soția mea a rămas însărcinată, dar nu mai lucreza din luna mai anul curent, dar pana în luna mai 2017 a lucrat fără întrerupere , copilul se va naște în iunie 2018. .. pote beneficia de indemnizatie creștere copil sau trebuie sa se angajeze pana în luna a 7 a de sarcina? Mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 3 Noiembrie 2017
Alex47, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alex47 , utilizator 22:37, 5 Februarie 2018
Perioada eligibila pentru CCC ; iulie 2016 - iunie 2018

Perioada luata in calcul : iulie 2016 - mai 2017 (11 luni)

Nu poate beneficia de indemnizatia pentru CCC, ii mai trebuie cel putin o luna in care sa figureze cu venituri supuse impozitului pe venit.
Din pacate am greșit ... soția a lucrat pana în aprilie 2017 inclusiv, deci din mai 2017 nu a mai lucrat...în cazul acesta are nevoie de cel puțin 2 luni unde sa figureze cu venit.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soția a rămas gravidă după încetarea contractului de muncă razvan_george razvan_george Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns pentru problema urmatoare : Sotia si-a dat demisia de la locul de munca in data de 29 iunie , anul acesta si ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil Crina_bruneta67 Crina_bruneta67 Sunt insarcinata în 3 luni și jumatate și lucrez la actuala firma din luna octombrie 2017.voi naște în luna iulie 2018.inainte de actualul loc de munca am ... (vezi toată discuția)
Daca am o luna intrerupere in munca pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului? valieu valieu o sa nasc undeva prin septembrie 2012 dar cele 12 luni anterioare sunt cam problematice.pe luna octombrie 2011 am apucat sa muncesc 3 zile si am inteles ca se ... (vezi toată discuția)