Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie creștere copil

Bună ziua, soția mea a rămas însărcinată, dar nu mai lucreza din luna mai anul curent, dar pana în luna mai 2017 a lucrat fără întrerupere , copilul se va naște în iunie 2018. .. pote beneficia de indemnizatie creștere copil sau trebuie sa se angajeze pana în luna a 7 a de sarcina? Mulțumesc anticipat
Alex47, utilizator
Perioada eligibila pentru CCC ; iulie 2016 - iunie 2018

Perioada luata in calcul : iulie 2016 - mai 2017 (11 luni)

Nu poate beneficia de indemnizatia pentru CCC, ii mai trebuie cel putin o luna in care sa figureze cu venituri supuse impozitului pe venit.
Din pacate am greșit ... soția a lucrat pana în aprilie 2017 inclusiv, deci din mai 2017 nu a mai lucrat...în cazul acesta are nevoie de cel puțin 2 luni unde sa figureze cu venit.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.