Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura generala pe cale judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura generala pe cale judecatoreasca

Buna ziua. Sunt Lita Georgeta din Alexandria. Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sotul meu este bolnav cu grad de handicap cu insotitor, fara discernamant cf actelor medicale. Nu pot sa ii deschid un cont la banca ca sa-i ridic pensia de handicap, si multe altele. Am fost la notar sa fac procura dar daca sotul meu nu se depleaseaza si nu are discernamant( are AVC, Dementa mixta) pot sa obtin acea procura pe cale judecatoreasca? va rog sa ma invatati cum sa procedez sa ma adresez instantei de judecata.
In instanta cereti punerea lui sub interdictie si sa ii deveniti tutore, pana la finalizarea procesului, cereti sa fiti numit curator special.