Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata asigurare auto obligatorie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata asigurare auto obligatorie

Buna seara. Proprietarul unui autoturism nu are permis auto. Autoturismul este incredintat, spre folosinta unei rude cu permis. La incheierea politei auto obligatorii se va tine cont de persoana care, efectiv, conduce autoturismul? Intreb, pentruca diferenta de pret a politei este consistenta. Multumesc pentru orice eventual raspuns.
Contractul RCA se incheie pe numele proprietarului din talon
Deocamdata, asigurarea RCA se face pe autoturism in numele propietarului, indiferent daca este sau nu conducator auto.
Multumesc, am inteles. Ma intreb, insa, care este rostul acelei rubrici din formular, cu privire la datele utilizatorului (nume, CNP, data permisului auto).
Reprezinta o perioada de tranzitie a modului de calcul pentru RCA.