avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Talon si asigurari auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Talon si asigurari auto

Am o nelamurire, tatal meu a decedat anul trecut iar talonul si asigurarea masinii sunt trecute pe numele lui. Pot face asigurarea pe numele mamei mele fara sa schimb talonul de pe numele tatalui meu? sau sunt nevoita sa schimb si talonul iar abia apoi pot face asigurarea?
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 14:01, 11 Martie 2014
cam asa ceva... altfel nu se poate elibera un RCA nou . RCA-ul vechi isi pierde valoarea.
dar mai intai trebuie verificat cine este mostenitorul masinii .
Cum cum ? De ce sa isi piarda valabilitatea ?
Pana la partaj se poate face pe numele defunctului !
ok ! intreb si eu .....dar cum semneaza defunctul ?
Ultima modificare: Duminică, 9 Martie 2014
ContSters315672, utilizator
Nu este obligatorie semnatura asiguratului pentru ca polita sa fie valabila !

si nu mai trebuie sa prezinti C.I. si permis auto al posesorului autoturismului ?
daca aceste acte mai exista , dupa decesul posesorului , inseamna ca doamna nu le-a predat , si nu este bine deloc !
daca s-au modificat legile si in aceasta ramura , inseamna ca suntem intradevar tara de secui .

Alte discuții în legătură

Autoturism mostenit - drept de folosinta ; documente necesare vladut2003 vladut2003 Buna ziua Va cer ajutorul pentru o consiliere de specialitate in ceea ce priveste urmatoarea speta: In urma bunicului meu decedat acum o jumatate de an, ... (vezi toată discuția)
Plata asigurare auto obligatorie Adi Lungu Adi Lungu Buna seara. Proprietarul unui autoturism nu are permis auto. Autoturismul este incredintat, spre folosinta unei rude cu permis. La incheierea politei auto ... (vezi toată discuția)
Valabilitate rca dupa deces proprietar ddaaa ddaaa Buna ziua, Proprietarul masinii a decedat de curand, nu s-a facut inca succesiunea. Asigurarea RCA este inca valabila? Masina poate fi condusa de mostenitori ... (vezi toată discuția)