Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Talon si asigurari auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Talon si asigurari auto

Am o nelamurire, tatal meu a decedat anul trecut iar talonul si asigurarea masinii sunt trecute pe numele lui. Pot face asigurarea pe numele mamei mele fara sa schimb talonul de pe numele tatalui meu? sau sunt nevoita sa schimb si talonul iar abia apoi pot face asigurarea?
cam asa ceva... altfel nu se poate elibera un RCA nou . RCA-ul vechi isi pierde valoarea.
dar mai intai trebuie verificat cine este mostenitorul masinii .
Cum cum ? De ce sa isi piarda valabilitatea ?
Pana la partaj se poate face pe numele defunctului !
ok ! intreb si eu .....dar cum semneaza defunctul ?
ContSters315672, utilizator
Nu este obligatorie semnatura asiguratului pentru ca polita sa fie valabila !

si nu mai trebuie sa prezinti C.I. si permis auto al posesorului autoturismului ?
daca aceste acte mai exista , dupa decesul posesorului , inseamna ca doamna nu le-a predat , si nu este bine deloc !
daca s-au modificat legile si in aceasta ramura , inseamna ca suntem intradevar tara de secui .