Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Talon si asigurari auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Talon si asigurari auto

Am o nelamurire, tatal meu a decedat anul trecut iar talonul si asigurarea masinii sunt trecute pe numele lui. Pot face asigurarea pe numele mamei mele fara sa schimb talonul de pe numele tatalui meu? sau sunt nevoita sa schimb si talonul iar abia apoi pot face asigurarea?
Ce legi stimate domnn ?
Cui sa predea actele ?
Raspunsul care a fost dat anterior corespunde legislatiei in vigoare . Dvs de ce mai bateti campii ?
amdauna a scris:

Ce legi stimate domnn ?
Cui sa predea actele ?
Raspunsul care a fost dat anterior corespunde legislatiei in vigoare . Dvs de ce mai bateti campii ?

daca vei citi tot subiectul vei observa ca posesorul autoturismului a devenit defunct.

actele defunctului(C I si permis) se predau "cuiva" ...
Nu va suparati pe mine dar m-am lovit de multe aberatii in postarile dvs. Sincer nici nu stiu cu ce scop postati, daca sunteti specialist in vreun domeniu desi nu cred.
Cunosc foarte bine subiectul , stiu despre ce este vorba, dvs se pare ca nu cunoasteti legislatia.
Va intreb iar:
Cui se preda talonul de inmatriculare si alte acte ale unui defunct si in baza carei legi :
Legea si articolul va rog altfel sa nu postati !
n-am scris nimic despre talon , domnule profesionist .

eu de cate ori am facut asigurare la masina mea , mi-au cerut pe langa actele masinii , cartea mea de indentitate si permisul auto .

Admin, administrator
Desi as putea sa fiu descurajat de status-ul dv., imi incerc norocul sa va anunt ca am facut o sumara trecere in revista a legislatiei privind RCA si n-am gasit nicio prevedere legata de necesitatea prezentarii permisului de conducere si nici imposibilitatea procurarii unei polite de catre un "contractant" care plateste in numele proprietarului.Nu exista nici prevederea anularii politei prin moarte proprietarului.
Este simplu de verificat :
La procurarea politei online, exista cumva o casuta de bifat pentru proprietarul decedat/viu? Sau ce tip de permis auto detine?