Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Când poate fi anulat un proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Când poate fi anulat un proces verbal de contravenție încheiat de un agent al poliției rutiere?

Buna seara,am si eu nevoie de cateva informatii:
1.Faptul ca agentul nu mi-a precizat si nu mi-a spus sa scriu sau sa nu scriu daca am mentiuni poate duce la nulitatea procesului verbal ? ( spatiul de la alte mentiuni ramanand complet gol fara macar sa traga o -
2.faptul ca locul savarsirii contraventiei a fost la 3 km distanta fata de punctul precizat de acesta prin simpla descriere , dn7 raza localitatii " " , desi raza a fost scrisa eronat , acea localitate incepea peste cativa km , stiu ca deobicei se trecea localitatea si km + m...
3.Procesul verba a fost intocmit cu ora la care este si efectuata si proba foto de pe aparat la acelasi minut desi am fost somat sa parasesc locul unde am fost somat sa opresc pana in urmatoarea intersectie din localitate pentru a completa procesul verbal

Va multumesc din suflet pentru informatii !
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Puteti ataca in instanta PVC-ul la judecatoria in raza careia ati fost sanctionat.
1. Agentul constatator are obligatia de a va aduce la cunostinta faptul ca aveti dreptul la obiectiuni. El este obligat sa mentioneze pe PVC la rubrica respectiva daca nu ati avut obiectiuni.
2. Locul sarvarsirii faptei trebuie mentionat cat de exact este posibil. In situatia agentilor de circulatia nu putem vorbi de eroare intrucat aparatura de pe bord trebuie sa le indice locul savarsirii faptei.
3. Poate exista o diferenta intre data/locul savarsirii faptei si data/locul intocmirii lui, insa acest aspect trebuie mentionat in PVC.
Consider ca acel PVC poate fi anulat de instanta intrucat nu respecta prev OG 2/2001.
Florin Cioca a scris:
Mulțumesc f
Buna ziua,
Puteti ataca in instanta PVC-ul la judecatoria in raza careia ati fost sanctionat.
1. Agentul constatator are obligatia de a va aduce la cunostinta faptul ca aveti dreptul la obiectiuni. El este obligat sa mentioneze pe PVC la rubrica respectiva daca nu ati avut obiectiuni.
2. Locul sarvarsirii faptei trebuie mentionat cat de exact este posibil. In situatia agentilor de circulatia nu putem vorbi de eroare intrucat aparatura de pe bord trebuie sa le indice locul savarsirii faptei.
3. Poate exista o diferenta intre data/locul savarsirii faptei si data/locul intocmirii lui, insa acest aspect trebuie mentionat in PVC.
Consider ca acel PVC poate fi anulat de instanta intrucat nu respecta prev OG 2/2001.

1. OG2/2001 art16 alin (7)In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal.
2. Locul este consemnat corect, în raza localității având înțelesul în apropierea localității. Nu este motiv de anulare.
3. La fel si detaliul cu ora. Nu este motiv de anulare a PV de contraventie.

Singura șansă este cum demonstrati ca nu vi s-au consemnat obiectiuni dar mai ales care erau acelea care ar fi trebuit consemnate.
De fapt care este natura contravenției pentru care ati fost sancționat?
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Păi la rubrica alte mentiuni nu este completat absolut nimic , nici ca nu am mentiuni nici că am.
Iar natura sanctionarii este depasirea vitezei in localitate .
c0sminvl, utilizator
Asta nu inseamna ca polițistul nu va adus la cunoștință dreptul de a face obiectiuni.
În ce constau obiectiunile ce ati dori sa le aduceti PV?
Gheorghe Florin, Consilier juridic