Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Primul termen in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Primul termen in instanta

Buna ziua, sunt reclamanta intr-un proces de succesiune in instanța; deși toate părțile implicate sunt de acord iar pârâții au trimis cerere de întâmpinare unde precizează ca sunt de acord cu, condițiile impuse de mine(reclamanta) .. nu s-a dat nici acum primul termen de judecată !
Știe cineva va rog, la cât timp se stabilește primul termen de judecată ?
Buna ziua,
In functie de incarcarea completelor de judecata si de numarul de dosare aflate pe rolul judecatoriei se va stabili primul termen.
NU EXISTA o prevedere legala in acest sens.
Daca ati ajuns la o tranzactie puteti sa solicitati aplicarea prevederilor 438 C.Pr.Civ.
~ Conținut șters la cerere ~
Silvia Zaharia a scris:

Dacă deja ați primit întâmpinarea, înseamnă că vă aflați în situația în care cererea Dvs. de chemare în judecată a fost verificată și apoi comunicată pârâtului pentru a depune întâmpinare.

Art. 201 Noul Cod de Procedură Civilă dispune:

„Art. 201
Fixarea primului termen de judecată

(1) Judecătorul, de îndată ce constată că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru cererea de chemare în judecată, dispune, prin rezoluţie, comunicarea acesteia către pârât, punându-i-se în vedere că are obligaţia de a depune întâmpinare, sub sancţiunea prevăzută de lege, care va fi indicată expres, în termen de 25 de zile de la comunicarea cererii de chemare în judecată, în condiţiile art. 165.
(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care este obligat să depună răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Pârâtul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare de la dosarul cauzei.
(3) În termen de 3 zile de la data depunerii răspunsului la întâmpinare, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.
(4) În cazul în care pârâtul nu a depus întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (1) sau, după caz, reclamantul nu a comunicat răspuns la întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (2), la data expirării termenului corespunzător, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.
(5) În procesele urgente, termenele prevăzute la alin. (1)-(4) pot fi reduse de judecător în funcţie de circumstanţele cauzei.
(6) În cazul în care pârâtul domiciliază în străinătate, judecătorul va fixa un termen mai îndelungat, rezonabil, în raport cu împrejurările cauzei. Citarea se va face cu respectarea dispoziţiilor art. 156.”

Față de termenele prevăzute mai sus, este destul de dificil sătermen de judecată, pentru că depinde foarte mult și de instanța pe rolul căreia se află
Silvia Zaharia a scris:

Dacă deja ați primit întâmpinarea, înseamnă că vă aflați în situația în care cererea Dvs. de chemare în judecată a fost verificată și apoi comunicată pârâtului pentru a depune întâmpinare.

Art. 201 Noul Cod de Procedură Civilă dispune:

„Art. 201
Fixarea primului termen de judecată

(1) Judecătorul, de îndată ce constată că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru cererea de chemare în judecată, dispune, prin rezoluţie, comunicarea acesteia către pârât, punându-i-se în vedere că are obligaţia de a depune întâmpinare, sub sancţiunea prevăzută de lege, care va fi indicată expres, în termen de 25 de zile de la comunicarea cererii de chemare în judecată, în condiţiile art. 165.
(2) Întâmpinarea se comunică de îndată reclamantului, care este obligat să depună răspuns la întâmpinare în termen de 10 zile de la comunicare. Pârâtul va lua cunoştinţă de răspunsul la întâmpinare de la dosarul cauzei.
(3) În termen de 3 zile de la data depunerii răspunsului la întâmpinare, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.
(4) În cazul în care pârâtul nu a depus întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (1) sau, după caz, reclamantul nu a comunicat răspuns la întâmpinare în termenul prevăzut la alin. (2), la data expirării termenului corespunzător, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor.
(5) În procesele urgente, termenele prevăzute la alin. (1)-(4) pot fi reduse de judecător în funcţie de circumstanţele cauzei.
(6) În cazul în care pârâtul domiciliază în străinătate, judecătorul va fixa un termen mai îndelungat, rezonabil, în raport cu împrejurările cauzei. Citarea se va face cu respectarea dispoziţiilor art. 156.”

Față de termenele prevăzute mai sus, este destul de dificil să vă spun în cât timp se va fixa primul termen de judecată, pentru că depinde foarte mult și de instanț pe rolul căreia se află dosarul.

cererea de întâmpinare a fost depusă acum 2 săptămâni de către pârâți, iar până la acest moment nu am primit nimic, nici o notificare pentru a face răspuns la întâmpinare (in calitate de reclamant)
~ Conținut șters la cerere ~