Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stabilire pret teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stabilire pret teren

Cum se stabileste pretul terenului pt.taxa judiciara de timbru.
Confo og 80 / 2013 , art 31 , alin 3 ......''' In cererile avand ca obiect dreptul de proprietate sau un alt drept real asupra unui imobil, taxa de timbru se calculeaza in functie de valoarea impozabila a bunului imobil. Daca valoarea impozabila este contestata sau apreciata de instanta ca vadit derizorie, taxarea cererilor se va face prin raportare la grilele notariale cuprinzand valorile orientative ale proprietatilor imobiliare..''
Valoarea impozabila o dovediti printr-un certficat fiscal de impozite si taxe locale