Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Luminile LED
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Luminile LED

Buna ziua! De curand, am in dotare de la firma unde lucrez, un autoturism echipat cu lumini LED. Intrebarea mea este daca pot folosi doar aceste lumini, pe timp de zi, pe drumurile unde este obligatoriu ca sa ai aprinse luminile de intalnire?
Nu sunt de acord ca masinile vechi nu pot folosi sistem de lumini diurne in timpul zilei. Pot fi montate ulterior asa cum poti monta si al treilea stop frana - legea nu interzice asta ...
Chiar zilele trecute m-a oprit un politist sa incerce schema asta si a renuntat cand i-am spus sa citeasca legea... DRLurile sunt legale si pot fi montate oricand pe masini. Sunt si un factor de protejare a mediului.
LUCk33ro, utilizator
Salut! Am inteles treaba cu legea care-mi da voie sa am DRL-urile aprinse. Dar n-am inteles daca e vorba doar de cele montate de fabrica pe masina, sau imi pot monta si eu. De fapt, eu am o masina cumparata de afara care are asa ceva, numai ca habar n-am cine le-a montat. La RAR am ajuns de doua ori, pentru carte si pentru roti trecute in carte (la Grivita si in Voluntari). Nu mi-a zis nimeni nimic de DRL, numai ca habar n-am daca nu mi-au zis ca nu i-a interesat sau nu mi-au zis pentru ca n-aveau de ce. Si tare as vrea sa stiu daca sa le las pe masina sau sa le pun pe perete in casa pentru a nu-mi lua vreun ,,premiu"..