Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum se numesc partile intr-o plangere penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum se numesc partile intr-o plangere penala?

cum se numesc partile intr-o plangere penala ?
Partile in plangerea penala se numesc - parte vatamata - cea care formuleaza plangerea impotriva altei persoana ce are calitatea de invinut.
multumesc!
Partea vatamata face plangere impotriva unui faptuitor (cel care a savarsit o fapta prevazuta de legea penala). Daca se incepe urmarirea penala, faptuitorul se numeste invinuit. Daca se trimite in judecata, invinuitul se numeste inculpat.
Daca se dispune punerea in miscare a actiunii penale , invinuitul dobandeste calitatea de inculpat.;)
E drept , punerea in miscare a actiunii penale se poate dispune si prin rechizitoriu , reprezentand act de inculpare, cat si act de sesizare a instantei de judecata , nu numai prin ordonanta.

Invinuitul nu e parte in procesul penal , insa inculpatul este , aceasta calitate conducand la dobandirea de drepturi si obligatii in acest sens.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Persoana care a savarsit nemijlocit o fapta prevazuta de legea penala
sub forma tentativei sau a infractiunii consumate si impotriva careia nu a inceput urmarirea penala, se numeste faptuitor. Odata cu inceperea urmaririi penale, persoana capata calitatea de invinuit, iar daca se dispune si trimiterea in judecata, acesta devine inculpat.