Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... O expertiză psihiatrică poate să fie lovită de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

O expertiză psihiatrică poate să fie lovită de nulitate absolută, fără o altă expertiză psihiatrică?

Expertiza psihiatrică se dispune în baza Art.184 CPP, dar persoana în cauză nu a săvârșit fapta pentru care se dispune expertiza și nu și-a dat consimțământul pentru efectuarea expertizei.
Rezultatul expertizei confirmă faptul că persoana în cauză nu are discernământ, întrucât aceasta este tranchilizată pentru a fi prezentată înaintea comisiei psihiatrice.
Dacă persoana suspectată/inculpată este declarată fără discernământ, poate fi reprezentată mai departe, în procesul penal, de către avocat?
ContSters396991, utilizator
Da, avocatii apara si persoanele fara discernamant, ba e chiar obligatoriu ca ele sa fie aparate de un avocat.
Deci procesul penal continuă, chiar dacă suspectul/inculpatul este exonerat de răspunderea penală (din cauza lipsei discernământului), iar expertiza psihiatrică poate lovită de nulitate absolută, în cazul în care nu se dovedește că suspectul/inculpatul este cel care a săvârșit fapta pentru care s-a dispus expertiza.