Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Infiintare asociatie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Infiintare asociatie

Buna ziua.Sunt profesor si am copilul in scoala la care predau.Doresc sa infiintez o asociatie de parinti,am voie sa particip ca membru gondator sau....mai mult?Care sunt pasii de urmat pt a realiza aceasta asociatie.Multumesc!
Rezervati denumirea asociatiei la Minist Just,redactati actul constitutiv si statutul ,mergeti cu ele la un avocat pt certificare sau la notar pt autentificare,obtineti cazier fiscal pt membrii ,depuneti actele la judecatorie.Daca vreti sa stati linistit angajati un avocat care sa se ocupe de aceste demersuri.
Vedeti si acest link
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Buna ziua,

Daca 3 parinti ai elevilor au suportat toate cheltuielile de infiintare a asociatiei parintilor, acestia pot sa isi recupereze banii din sponsorizarile primite catre asociatie ?
Mentionez ca s-a platit un onorariu de unul dintre parinti si mi s-ar parea normal sa isi recupereze cumva banii. Mai mult, are chitanta care atesta suma platita.
Va multumesc frumos !