Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul dobanzi potrivit art.174, din legea 207/2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul dobanzi potrivit art.174, din legea 207/2015

Buna ziua, dupa cum stiti prin oug 52/2017 se pot cere dobanzi in cuantul de 0.02% pe fiecare zi calculata de la data plati timbrului de mediu, etc. pana la restituire. Cum calculez aceasta suma, adica ma intereseaza forumula si un exemplu daca se poate. Daca exista vreun calculator on line ar fi perfect daca mi-ati da linkul pentru ca eu nu am gasit
multumesc
george-neagu, moderator
Sx 0.02/100x nr. zile intirziere. Adica S = suma datorata x 0.02/100 x 100 zile.
multumesc mult, ramane sa aflu suma datorata de stat si voi incepe calculele. In cazul dvs s=dobanda datoriata, corect ? In momentul dezvoltarii formulei cele 100 de zile sunt practic sunt zilele de intarziere care pot fi si 485 de zile "Adica S = suma datorata x 0.02/100 x 100 zile"
si formula este : Dobanda =suma datorata x 0.02/100 x nr. de zile intarziere, varianta pe care o inteleg eu. Multumesc inca odata
Vuck, utilizator
OK!