Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum pot afla mod de calcul dobanda taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum pot afla mod de calcul dobanda taxa auto

Buna ziua !
Cum pot afla cum a calculat ANAF dobanda pe care trebuie sa o primesc, aferentă taxei auto?
Am plătit în anul 2012 7700 lei.
Am castigat in instanta restituirea taxei auto.
Am primit 1 transa de 1724 lei.
Am primit 1 transa de 1709 lei.
A fost suspendată restituirea.
Am primit 1 transa de 4650 lei.
După cum reiese din calcule, am primit o dobanda de 383 lei. Din toți cunoscuții mei, eu am primit cel mai puțin.
Cand am întrebat la ANAF de ce este asa mică dobanda, mi s-a raspuns ca asa a stabilit instanta. Dacă i-am rugat să-mi comunice modul de calcul al dobânzii, nu au vrut, au spus că modul de calcul se da doar la firme.
Intrebarea 1: cum pot eu afla modul de calcul al dobânzi?
Intrebarea 2: se poate ca instanta sa fi stabilit un nivel atât de mic al dobânzii? Hotărârea judecătorească nu o mai am, ca as fi menționat ce scrie in ea.
Mentionez ca cel de la ANAF, aceeași persoană, mi-a comunicat o dată că am dobanda 600 lei, apoi, în altă zi, mi-a comunicat doar sumele virate.
Va multumesc anticipat !
dobânda ce vi se datorează este cea stabilită de instanță și poate fi legală sau fiscală, verificați sentința.
ANAF are obligația să comunice tuturor contribuabililor (inclusiv) procesul-verbal/decizia privind calculul dobânzilor, care indică și procentele aplicate.
faceți o cerere scrisă prin care solicitați comunicarea acestor acte.
din practică vă spun că, indiferent ce a decis instanța, ANAF calculează 0.02% zi/întârziere.