avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se obține un certificat de grefă?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se obține un certificat de grefă?

daca instanta a admis cererea de modificare a componentei organelor de conducere, nu am primit inca hotararea, ce trebuie sa fac pentru a obtine certificatul de grefa?
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: VivieneV , utilizator 20:51, 7 Noiembrie 2017
Mergeti la registratura si depuneti o cerere modelul de mai jos:

Domnului Preşedinte al Judecătoriei/Tribunalului/Curţii de Apel /Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie _____________

Subsemnatul _________, în calitate de _________ (reclamant sau, după caz, pârât, intervenient, apelant, recurent, contestator, revizuent, intimat etc.) în dosarul nr. ____/_____ al acestei instanţe, cu termen de judecată la data de _________, vă rog să-mi aprobaţi
Eliberarea unui certificat de grefă
din care să rezulte existenţa pe rolul instanţei a acestui dosar, părţile, obiectul său şi termenul de judecată acordat.
Menţionez că certificatul solicitat îmi este necesar ___________
Temeiul de drept: Îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. C. proc. civ.
Anexez alăturat chitanţa de plată a taxei judiciare de timbru de ______ lei şi timbrul judiciar de ______ lei.

Semnătura,
____________





Ultima modificare: Luni, 6 Noiembrie 2017
prepeleac, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cererea pentru eliberarea certficatului de grefa trebuie sa contina solicitarea de a se elibera un certificat cu solutia pronuntata, pentru ca in cazul dvs. instanta a solutionat deja actiunea.
Cererea se adreseaza presedintelui instantei si se anexeaza o taxa judiciara de timbru de 1 leu.
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se obtine un certificat de grefa? ionpavelarh ionpavelarh Cum se poate obtine un certificat de grefa , si care este baza legala pentru a obtine acest certificat de grefa (vezi toată discuția)
Certificat de grefa in cererea de stramutare - pentru ce? natyca natyca Am inregistrat la ICCJ o cerere de stramutare a unui dosar penal de pe rolul Curtii de Apel. Am inteles ca trebuie sa obtin un certificat de grefa pe care sa ... (vezi toată discuția)
Petit/certificat de grefa michi michi imi explica si mie cineva intelesul acestor termeni? cum pot obtine certificatul de grefa? Va multumesc (vezi toată discuția)