Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... petit/certificat de grefa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

petit/certificat de grefa

imi explica si mie cineva intelesul acestor termeni? cum pot obtine certificatul de grefa? Va multumesc
Certificatul de grefa este un fel de adeverinta ca exista un dosar la instanta respectiva.
Vedeti ca pe usa oricarei registraturi scrie tot ce aveti nevoie pentru obtinerea certificatului.
Ce se intampla daca la registratura ti se raspunde ca nu au tipizate si ca trebuie sa redactezi tu acel certificat de grefa pe care sa-l prezinti la ei in 2 exemplare. Si pe langa asta un alt card de taxe, timbre judiciare, solicitari la arhiva, cereri etc.Cum pot gasi un model de certificat de grefa care sa ateste termenul de judecata al unui anume dosar?Il compun eu?Daca da, cum?Multumesc frumos!

Nu cred ca vi s-a spus sa va redactati singura certificatul de grefa ci numai cererea pt eliberarea unui astfel de certificat. O data cu cererea veti depune si o chitanta de plata a taxei de timbru si un timbru de 0.15 RON. Dvs. nu puteti sa va redactati singura un astfel de certificat ci grefiera din completul de judecata care solutioneaza dosarul dvs. e aceea care redacteaza acest certificat si-l semneaza si stampileaza.
Eu am rezolvat problema in cele din urma si dupa multa alergatura. La judecatoria sector 5 pentru eliberarea certificatului de grefa sunt necesare : plata la CEC a taxei de 1 leu pentru acest certificat (au in sediul judecatoriei atat CEC cat si posta dar programul lor e pana la ora 13.00) , plata timbru judiciar, cerere de scoatere a acestui certificat (e un tipizat pe care il iei din cladirea alaturata judecatoriei si anume Tribunalul Bucuresti - de la xerox), certificatul de grefa in 2 exemplare pe care il faci tot la Tribunalul Bucuresti la Masina de scris (te indruma ei la usa tribunalului daca intrebi de masina de scris) iar dosarul trebuie sa fie solicitat de la arhiva (adica dupa ce ai toate astea, te duci la arhiva cu numarul dosarului si soliciti sa ti-l trimita la registratura pentru certificat de grefa). Dupa aceea te duci la registratura si ceri acel certificat. In mare iti semneaza si iti timbreaza un exemplar din cele 2 pe care le-ai luat de la masina de scris iar unul il pastreaza ei. Nimic mai simplu, nu?