Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care sunt pasii de urmat ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care sunt pasii de urmat ?

Buna dimineata,
Dupa ani de zile de tergiversare a unui dosar civil,in sfarsit s-a terminat fix cand incepea "vacanta judecatoreasca".Pe portalul instantelor nu sunt informatii concludente,cum procedez pentru a intra in posesia minutei, pentru ca de hotarare nici nu se poate discuta...de la arhiva mi s-a spus ca va fi redactata dupa "vacanta"...
Mai concret, am de platit vre-o taxa,cat,unde,exista vre-un formular special prin care cer aceasta copie dupa minuta?
faceti o cerere "de mana" , nu exista vreun formular tipizat, prin care solicitati copia minutei sentineti civile la care atasati o taxa de timbru de 2 lei si timbru judiciar de 0.15 lei, se elibereaza in aprox 3 zile
Solicitati eliberarea unui certificat de grefa din cuprinsul caruia sa rezulte solutia pronuntata.
Multumesc pentru raspunsuri,pentru cei care mai vor sa stie calea corecta de eliberare a certificatului de grefa:
1.achizitie formular tip de la Judecatorie(Tribunal);
2.achitat taxa timbru judiciar in valoare de 1 leu la Primarie;
3.achizitie timbru judiciar de 0.15 lei,
Se depun la registratura instantei si vi se va da o data la care puteti ridica certificatul.
Am aflat "din practica"...:D