avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care sunt pasii de urmat ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care sunt pasii de urmat ?

Buna dimineata,
Dupa ani de zile de tergiversare a unui dosar civil,in sfarsit s-a terminat fix cand incepea "vacanta judecatoreasca".Pe portalul instantelor nu sunt informatii concludente,cum procedez pentru a intra in posesia minutei, pentru ca de hotarare nici nu se poate discuta...de la arhiva mi s-a spus ca va fi redactata dupa "vacanta"...
Mai concret, am de platit vre-o taxa,cat,unde,exista vre-un formular special prin care cer aceasta copie dupa minuta?
Cel mai recent răspuns: anniela , utilizator 11:39, 18 Iulie 2011
faceti o cerere "de mana" , nu exista vreun formular tipizat, prin care solicitati copia minutei sentineti civile la care atasati o taxa de timbru de 2 lei si timbru judiciar de 0.15 lei, se elibereaza in aprox 3 zile
Solicitati eliberarea unui certificat de grefa din cuprinsul caruia sa rezulte solutia pronuntata.
Multumesc pentru raspunsuri,pentru cei care mai vor sa stie calea corecta de eliberare a certificatului de grefa:
1.achizitie formular tip de la Judecatorie(Tribunal);
2.achitat taxa timbru judiciar in valoare de 1 leu la Primarie;
3.achizitie timbru judiciar de 0.15 lei,
Se depun la registratura instantei si vi se va da o data la care puteti ridica certificatul.
Am aflat "din practica"...:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Minuta adebayor adebayor cum pot obtine o copie dupa o minuta ? (vezi toată discuția)
Petit/certificat de grefa michi michi imi explica si mie cineva intelesul acestor termeni? cum pot obtine certificatul de grefa? Va multumesc (vezi toată discuția)
Certificat de grefa corinuta corinuta As dori sa stiu ce inseamna? Va multumesc (vezi toată discuția)