avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Certificat de grefa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Certificat de grefa

As dori sa stiu ce inseamna?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 15:02, 26 Septembrie 2008
Este un act care se elibereaza de catre grefa instantelor si prin care se certifica diverse : ca pe rolul instantei respective se afla un dosar nr. ... si in care parti sunt urmatoarele, ca o cale de atac a fost respinsa/admisa, etc.
Cine poate cere acest certificat de grefa?
Doar partile din dosarul respectiv? Acest serviciu este diferit de arhiva instantelor, sau unu si aceiasi?
nu este un serviciu separat. certificatul de grefa atesta ca pe rolul instantei x exista dosarul...intre partile .... si cu obiectul....

pt. a obtine ac. certificat trebuiesa fiti parte in proces. tre' achitata taxa de timbru si timbrul judiciar.
corinuta a scris:

Cine poate cere acest certificat de grefa?
Doar partile din dosarul respectiv? Acest serviciu este diferit de arhiva instantelor, sau unu si aceiasi?



Doar partile din proces pot solicita un certificat de grefa.

Pentru eliberarea acestuia trebuie sa pltesti o taxa de 1 leu la trezoreria sectorului in care locuiesti, o cerere (incearca la xeroxul din incinta instantei au tipizate) si timbru judiciar.

Cererea se depune la registratura, in prealabil solicita dosarul de la arhiva pentru a fi dus la registatura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Petit/certificat de grefa michi michi imi explica si mie cineva intelesul acestor termeni? cum pot obtine certificatul de grefa? Va multumesc (vezi toată discuția)
Taxa timbru certificat de grefa ? calin_andrei calin_andrei Cat mai este o taxa de timbru pentru eliberarea unui certificat de grefa? Si timbru judiciar de cat trebuie? 0,3 Lei? Multumesc ! (vezi toată discuția)
Procedura obtinerii unui certificat de grefa allyynnutza allyynnutza buna ziua, imi puteti spune , va rog, care este procedura obtinerii unui certificat de grefa de la judecatorie? Cereri, taxe etc. si daca poate merge o ... (vezi toată discuția)