Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Certificat de grefa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Certificat de grefa

As dori sa stiu ce inseamna?
Va multumesc
Este un act care se elibereaza de catre grefa instantelor si prin care se certifica diverse : ca pe rolul instantei respective se afla un dosar nr. ... si in care parti sunt urmatoarele, ca o cale de atac a fost respinsa/admisa, etc.
Cine poate cere acest certificat de grefa?
Doar partile din dosarul respectiv? Acest serviciu este diferit de arhiva instantelor, sau unu si aceiasi?
nu este un serviciu separat. certificatul de grefa atesta ca pe rolul instantei x exista dosarul...intre partile .... si cu obiectul....

pt. a obtine ac. certificat trebuiesa fiti parte in proces. tre' achitata taxa de timbru si timbrul judiciar.
corinuta a scris:

Cine poate cere acest certificat de grefa?
Doar partile din dosarul respectiv? Acest serviciu este diferit de arhiva instantelor, sau unu si aceiasi?

Doar partile din proces pot solicita un certificat de grefa.

Pentru eliberarea acestuia trebuie sa pltesti o taxa de 1 leu la trezoreria sectorului in care locuiesti, o cerere (incearca la xeroxul din incinta instantei au tipizate) si timbru judiciar.

Cererea se depune la registratura, in prealabil solicita dosarul de la arhiva pentru a fi dus la registatura.