Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectare hotarare judecatoreasca divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectare hotarare judecatoreasca divort

Buna ziua.

Am si eu urmatoarea intrebarea intr-o situatie delicata: eu si fostul sot am divortat acum cateva luni, stabilindu-se de catre instanta si programul de vizitare al minorului de catre tata.

Problema este ca, minorul s-a imbolnavit si am fost nevoita sa ma internez cu el la spital. In momentul externarii, dr. specialist mi-a recomandat izolare si repaus la domiciliu inca 14 zile (mentionez ca, diagnostiul a fost de enterocolita cu adenovirus si angina acuta).

Peste 3 zile, conform hotararii judecatoresti tatal trebuie sa ia minorul la el acasa, dar eu nu vreau sa il expun altor pericole si sa il plimb dintr-o casa in alta.
Exista vreo dispozitie legala in care se poate incalca hotararea judecatoreasca in cazuri extereme cum este acesta?

Pana in momentul de fata am respectat intocmai hotararea, insa, acum, ma aflu intr-o situatie disperata, in care sanatatea copilului este pusa in joc.

Va rog sa ma ajutatati cu sfaturi.

Multumesc anticipat!
Stati linistita. Recomandarea medicului prevaleaza. Daca medicul indica repaus la domicilu, chiar si in cazul unei raceli, copilul va sta acasa, nu va pleca la program, iar impotriva dvs nu se va putea face plangere sau plangerea, cu privire la acea data, va fi clasata. Pastrati biletul de recomandare a medicului.
Va multumesc mult de tot!
Invitati eventual tatal sa vada copilul in domiciliu. Daca copilul este bolnav precum spuneti, nu inteleg de ce tatal nu ar putea avea acces la el. Mai mult, pentru ca din ce scrieti se pare ca intelegeti importanta legaturilor dintre copil si tata, oferiti weekendul urmator sau cand se va simti copilul mai bine zilele de program.
againstPAS, utilizator
I-am trimis e-mail in care i-am explicat toata situatia si l-am invitat sa vina la domiciliul meu sa il viziteze, insa el tine mortis sa il ia la el acasa.
Vedeti-va doamna de copil si de viata. Daca omul nu intelege nici macar primordialitatea sanatatii copilului dupa o internare in spital, nu mai e nimic de adaugat. Dvs ca mama aveti obligatia de a urma sfaturile medicului inspre binele si sanatatea copilului, nu hachitele si "drepturile" unui asa-zis tata. Cu scutire medicala sunteti acoperita impotriva oricarei plangeri, chiar daca e vorba despre o raceala (daca indicatia medicului e repaus la domiciliu). Nu aveti nicio obligatie sa-l invitati in domiciliu, mai ales daca e un om atat de neintelegator. Pe perioada spitalizarii copilului a venit, v-a adus ce se aduce unui om in spital, s-a interesat de copil, a venit sa va externeze etc?
proastasatului, utilizator