avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce inseamna suma trecuta ca BENEFICIIU intr-un ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce inseamna suma trecuta ca BENEFICIIU intr-un deviz/contract pentru lucrare de reparatii

Buna ziua
Asociatia de proprietari a incheiat un constract de prestari servicii cu o firma pentru inlocuirea instalatiilor la bloc. In devizul lucrarii ce tine loc si de contract este specificata o suma de bani trecuta ca beneficiu incasata de firma de reparatii. Este ok? E un profit al firmei respective? multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Georgescu , Contabil 12:49, 8 Noiembrie 2017
Da. E OK! E cota de profit a firmei respective.
Alexandru Georgescu a scris:

Da. E OK! E cota de profit a firmei respective.



Va multumesc pentru raspuns
Alexandru Georgescu a scris:

Da. E OK! E cota de profit a firmei respective.



Si e ok ca in cost sa adauge la valoare si TVA-ul aferent acestui beneficiu? La urma urmei acesta nu e nici serviciu, nici material... deci de ce ar suporta TVA?

multumesc
Da. E corect! Pentru ca baza impozabila pentru TVA e pretul complet al serviciului, adica inclusiv profitul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separatie de gaze chinezoaica21 chinezoaica21 Buna ziua,am nevoie de cateva informatii,sper sa ma poata ajuta cineva!Suntem o asociatie de locatari care am apelat la o firma locala sa facem separatie de ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila caen 4322 daryana daryana Buna ziua !! Am o firma care efectueaza lucrari de instalatii,reparatii si revizii aer conditionat. Pentru aceste lucrari achizitionez diferite materiale ... (vezi toată discuția)
Continut devize de lucrari MAGNO78 MAGNO78 BUNA ZIUA! Am o firma de reparatii instalatii sanitare (SRL). Nu avem multe lucrari (15000lei/an). As dori sa stiu ce se intampla daca in devizul de calcul al ... (vezi toată discuția)