Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Ce inseamna suma trecuta ca BENEFICIIU intr-un ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Ce inseamna suma trecuta ca BENEFICIIU intr-un deviz/contract pentru lucrare de reparatii

Buna ziua
Asociatia de proprietari a incheiat un constract de prestari servicii cu o firma pentru inlocuirea instalatiilor la bloc. In devizul lucrarii ce tine loc si de contract este specificata o suma de bani trecuta ca beneficiu incasata de firma de reparatii. Este ok? E un profit al firmei respective? multumesc
Da. E OK! E cota de profit a firmei respective.
Alexandru Georgescu a scris:

Da. E OK! E cota de profit a firmei respective.

Va multumesc pentru raspuns
Alexandru Georgescu a scris:

Da. E OK! E cota de profit a firmei respective.

Si e ok ca in cost sa adauge la valoare si TVA-ul aferent acestui beneficiu? La urma urmei acesta nu e nici serviciu, nici material... deci de ce ar suporta TVA?

multumesc
Da. E corect! Pentru ca baza impozabila pentru TVA e pretul complet al serviciului, adica inclusiv profitul.