Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie și recuperare cheltuieli formare profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie și recuperare cheltuieli formare profesionala

In cazul demisiei as vrea sa știu in ce măsura firma poate recupera cheltuielile de formare profesionala având un act adițional semnat dar in condițiile in care alți colegi plecați in aceeași situație nu au platitnimic?
Recuperarea acestora se poate face:
- prin incheierea unui acord cu salariatul , avand in vedere prevederile art.254 alin.3 C.mun.

sau

- prin actionarea salariatului in instanta.
Buna seara. Vreau sa imi dau demisia de la o firma unde am semnat un act aditional ca timp de 3 ani nu pot pleca decat daca platesc o suma de bani reprezentand formarea profesionala. Mentionez ca suma datorata daca plec scrisa in actul aditional reprezinta doar salariile si nu alta suma. Ce sanse am sa nu ma oblige sa platesc?
Singura varianta este ca initiativa incetarii contractului individual de munca sa o aiba angajatorul , nu dvs.
Am inteles. Chiar si daca nu am nicio diploma sau o hartie de absolvire? Si nu am fost plecat la niciun curs. Am fost invatat doar de un coleg la locul de munca.
In opinia mea:
- la finalizarea unui curs se elibereaza o diploma/certificat;
- inexistenta acestui document poate avea ca efect faptul ca acel curs nu a fost finalizat sau urmat.