avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Scutire de taxa de pod
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Scutire de taxa de pod

Achiziționarea rovignetei include și taxa de pod, sau taxa trebuie achitată chiar dacă ești cu rovigneta la zi?
Dacă sunt taxe separate, persoanele scutite de plata rovignetei (handicap accentuat) sunt scutite și de taxa de pod? Există menționare în legislație?
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2017
Oldy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Oldy , utilizator 12:47, 7 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ROVINIÉTĂ, roviniete, s. f. Vinietă care atestă plata taxei de circulație pe drumurile publice.

Taxa de pod este obligatie distincta fata de rovinieta si se achita cu ocazia traversarii podului de la Fetesti-Cernavoda
Persoanele care detin decizie/certificat de incadrare in grad accentuat,grav de handicap pot beneficia gratuit de rovinieta anual,,obtinuta de la autoritatea locala teritoriala prin depunerea documentatiei aferente
Dipozitia in vigoare prevede scutirea persoanelor cu dizabilitati pentru plata rovinietei
Taxa de pod trebuie achitata si de catre persoanele cu dizabilitati
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de pod Oldy Oldy Persoanele cu handicap scutite de plata rovignetei sunt scutite și de taxa de pod sau de alte taxe similare? Vă mulțumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua am un copil minor cu grad de handicap 2( accentuat) ... farcasalin farcasalin Buna ziua Am un copil minor cu grad de handicap 2( accentuat) si vreau sa stiu daca conform art.28 din L 448/2006,eu si sotia fiind reprezentanti legali,eu ... (vezi toată discuția)
Taxa pe pod fetesti-cernavada beneficiaza persoanele cu handicap? cornel99 cornel99 Persoanele cu grad de handicap grav pot beneficia de taxa gratuita de trecere pe podul de la Fetesti-Cernavoda? Si cum daca beneficiaza. Va multumesc. (vezi toată discuția)