Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Scutire de taxa de pod
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Scutire de taxa de pod

Achiziționarea rovignetei include și taxa de pod, sau taxa trebuie achitată chiar dacă ești cu rovigneta la zi?
Dacă sunt taxe separate, persoanele scutite de plata rovignetei (handicap accentuat) sunt scutite și de taxa de pod? Există menționare în legislație?
Oldy, utilizator
ROVINIÉTĂ, roviniete, s. f. Vinietă care atestă plata taxei de circulație pe drumurile publice.

Taxa de pod este obligatie distincta fata de rovinieta si se achita cu ocazia traversarii podului de la Fetesti-Cernavoda
Persoanele care detin decizie/certificat de incadrare in grad accentuat,grav de handicap pot beneficia gratuit de rovinieta anual,,obtinuta de la autoritatea locala teritoriala prin depunerea documentatiei aferente
Dipozitia in vigoare prevede scutirea persoanelor cu dizabilitati pentru plata rovinietei
Taxa de pod trebuie achitata si de catre persoanele cu dizabilitati
Mulțumesc!