Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia la implinirea stagiului normal de cotizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia la implinirea stagiului normal de cotizare

Buna ziua
Dupa calculele mele, conform cartii de munca, in aprilie 2018 pot spune ca am acel stagiu normal de cotizare, conform datei mele de nastere, adica 32 de ani si 6 luni. Conditia legata de varsta de pensionare (adina 62 ani si 2 luni) nu este indeplinita, nici cea pentru pensionare anticipata, adica 57 de ani si 2 luni. Aceasta din urma se implineste abia in aprilie 2019, adica la un an dupa implinirea duratei stagiului de cotizare. Intrebarea mea era: e vreo problema daca, la data implinirei duratei stagiului de cotizare-aprilie 2018 imi dau demisia (probleme personale!) si solicit pensie anticipata un an mai tarziu - aprilie 2019, cand indeplinesc si conditia varstei? Multumesc
ceraselaco, utilizator
Nu este nicio problema dacă veti proceda asa cum ați menționat în mesaj.
Mulțumesc