Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cine comunica o somatie europeana de plata?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cine comunica o somatie europeana de plata?

Buna ziua. Am inaintat un fata instantelor franceze (acolo fiind sediul paratului), o cerere de emitere somatie europeana de plata. La 2 saptamani am primit raspuns ca: cererea mea a fost retinuta in totalitate, si ca mi se comunica o copie certificata a ordonante de plata (formularul E), pe care sa o inmanez unui executor care sa o legalizeze (asta nu am inteles, insa probabil asa e competenta in Franta), sa ii dea formula executorie, in termen de 6 luni, iar apoi sa o retrimit Grefei tribunalului care a emis-o, cerand totodata sa imi fie eliberat formularul G. Daca s-a mai intalnit cineva cu acest tip de situatie poate ma poate ajuta. Efectiv ce inseamna asta? Ma gandesc ca este la fel si in Romania procedura nu? Trebuie eu sa o trimit si debitorului? Sau a trimis-o instanta? Multumesc!
O somație europeană de plată este comunicată sau notificată pârâtului în conformitate cu legislația națională a țării în care se efectuează comunicarea sau notificarea. Metodele posibile pentru comunicarea sau notificarea somației europene de plată, însoțită sau neînsoțită de confirmarea de primire de către pârât, sunt stabilite în Regulamentul (CE) nr. 1896/2006 – instituirea unei proceduri europene de somație de plată.