Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul Taxe
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul Taxe

Buna ziua,va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in urmatoarea situatie....avem in imobil cu 10 apartamente si 4 spatii comerciale.Spatiile comerciale nu au acces in casa scarii si au comun cu cele 10 apartamente doar apometrul de apa.Intrebarile sunt: cum se procedeaza cand calculam taxele?Spatiile comerciale platesc doar apa?Intra si salariul administratorului?Curentul si salariul femeii de la curatenie presupun ca nu intra in calcul,nu?Specific clar,spatiile comerciale nu au acces pe casa scarii!!!
Inca o intrebare at fi: salariul administratorului pe poate imparti in mod egal daca il contract este specificat x lei/apartament sau se calculeaza exclusiv pe cota parte?
Va multumesc.
Daca administratorul este PF angajat al asociatiei atunci are contract individual de munca si primeste salariu. In acest caz cheltuielile se repartizeaza pe CPI.

Daca administrarea imobilului se face de catre o firma specializata plata serviciilor se face conform contractului de administrare, pot fi x lei/apart.

Trebuie vazuta situatia juridica a spatiilor comerciale. Daca se alimenteaza dupa contorul de bransament atunci contribuie la reparatiile partilor comune ale instalatiei de apa. Spatiile comerciale detin o CPI din imobil? Se afla la parterul imobilului "sub" apartamente sau sunt in "exteriorul" imobilului? In prima situatie se intelege ca vor contribui la reparatiile comune ale terasei blocului.

Art. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate comuna.
Si daca spatiile comerciale nu detin CPI si se afla in "exteriorul" imobilului atunci ce cheltuieli au ei?Apa clar.....cat consuma atata platesc.....Dar ma intereseaza ce se mai adauga la apa?Ar fi normal si salariul administratorului,nu?Sau?
in cazul firmelor acestea pot plati in urma unei conventii incheiate cu asociatia.