Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... o mare-mare problema!!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

o mare-mare problema!!!

va rog sa ma ajutati cu un raspuns, o lamurire. Am o problema mare, foarte mare. Acum o luna, tatal prietenei mele de-o viata, a murit. In timpul vietii omul si-a facut un imprumut la o banca, imprumut de 9000 euro, pe care desigur nu a mai apucat sa ii restutuie. Nici nu si-a facut nici un fel de asigurare si nici nu a garantat imprumutul cu bunuri sau ceva asemanator. Imprumutul era pe numele lui. Acum, ca a murit, banca se poate indrepta catre sotia sa si fiica lui?
Va multumesc, pentru raspunsurile date.
Nu am primit nici o somatie, insa din cate stiu , trebuie sa anuntam banca de decesul sau. Presupun ca nu se poate sub nici o forma sa ascundem acest "eveniment" . Multumesc foarte mult pentru sfaturile date, si o sa tin cont de ele.
Banca are cadrul legal sa se indrepte catre mostenitori.Datoriile defunctului trec automat in obligatia celor care vin la mostenire.
Ruje a scris:

Banca are cadrul legal sa se indrepte catre mostenitori.Datoriile defunctului trec automat in obligatia celor care vin la mostenire.

Asta stie toata lumea.Aveti o parere despre asigurarea despre care vorbeste user-ul?
nucu$ a scris:

Ruje a scris:

Banca are cadrul legal sa se indrepte catre mostenitori.Datoriile defunctului trec automat in obligatia celor care vin la mostenire.

Asta stie toata lumea.Aveti o parere despre asigurarea despre care vorbeste user-ul?

Din cate am citit nu stie de nicio asigurare sau nu are toate datele.Daca aveti mai multe informatii formati/va o parere personala referitoare la subiect si incercati sa nu va atribuiti aere de superioritate.