Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... RJIP - mod de completare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

RJIP - mod de completare

Titular Intreprindere Individuala - neplatitor TVA.
Am program IT evidenta achizitii marfa si livrare. Livrarea prin BF sau facturi prin curier. Programul imi scoate 1) lista achizitii; 2) lista livrari; 3) RFZ prin casa de marcat logata la program.
Trebuie completat RJIP-ul.
Completez de mana CRONOLOGIC in registru achizitii, livrari din extras cont banca si RFZ, sau le scot la imprimanta pe fiecare lunar si le indosariez?
Am cca 30-40 achizitii si cca 250 facturi si 25-30 RFZ lunar.
Este pierdere de timp ca sa scriu individual atatea acte cand le am deja iregistrate. Multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde.
Buna seara,
Daca aveti un RJIP cumparat si inregistrat la ANAF va trebui sa-l completati pana la epuizare.
Daca nu aveti sau l-ati epuizat puteti intocmi RJIP si in format electronic. Va trebui sa respecte elementele legale.