avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... RJIP - mod de completare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

RJIP - mod de completare

Titular Intreprindere Individuala - neplatitor TVA.
Am program IT evidenta achizitii marfa si livrare. Livrarea prin BF sau facturi prin curier. Programul imi scoate 1) lista achizitii; 2) lista livrari; 3) RFZ prin casa de marcat logata la program.
Trebuie completat RJIP-ul.
Completez de mana CRONOLOGIC in registru achizitii, livrari din extras cont banca si RFZ, sau le scot la imprimanta pe fiecare lunar si le indosariez?
Am cca 30-40 achizitii si cca 250 facturi si 25-30 RFZ lunar.
Este pierdere de timp ca sa scriu individual atatea acte cand le am deja iregistrate. Multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde.
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 19:25, 8 Noiembrie 2017
Buna seara,
Daca aveti un RJIP cumparat si inregistrat la ANAF va trebui sa-l completati pana la epuizare.
Daca nu aveti sau l-ati epuizat puteti intocmi RJIP si in format electronic. Va trebui sa respecte elementele legale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Necesara casa de marcat? Tudor.M Tudor.M Buna ziua, Sunt nou pe forum si am cateva nelamuriri pentru care va cer ajutorul. Am deschis de curand un P.F.A cod caen 4791 (comercializez suplimente ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal pentru plata prin banca daniel-daniel daniel-daniel Buna ziua! Am o Intreprindere Individuala cu codul de activitate 479,1 si un sediu social. Activitatea o desfasor doar online, livrarile le fac prin curier ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392 b chiden chiden DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392. (vezi toată discuția)