Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... concediu medical
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

concediu medical

sunt angajata de trei luni la o firma privata,cu contract de 4 ore desi programul de lucru este de la 08 la 18 cu pauze cumulate de 1 ora. Intrebarea mea este urmatoarea:
pana la data de 05 iunie am lucrat la o alta firma avand o perioada de concediu medical de 183 de zile.
In aceste conditii,mai pot beneficia de concediu medical,avand in vedere faptul ca detin acte ca sunt declarata cu 2 boli profesionale de la vechiul loc de munca?
Daca da,care este perioada de concediu medical care poate sa-mi fie acordata?
Pentru programul de lucru pe care il aveti (9 ore plus 1 ora pauza) neconform cu CIM pentru 4 ore (se incadreaza la munca la negru) pe care il aveti puteti sesiza ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Inteleg ca pentru boala profesionala declarata si inregistrata de firma unde ati lucrat, ati primit deja 183 de zile de concediu medical, cumulat.
Pentru CM peste cele 183 de zile trebuie sa intrati in comisia medicala din cadrul casei de pensii si dupa caz sa fiti propusa pentru pensionare pe caz de boala.
Angajarea la o alta firma nu se putea face legal decat in urma examinarii dvs. medicale, in vederea angajarii de catre un medic specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, cu respectarea prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor. Finalizarea examinarii medicale se face prin completarea fisei de aptitudine pentru locul de munca/ postul de lucru/ meseria ... , pentru care angajatorul a completat o fisa cu riscuri profesionale la care va expuneti la locul de munca. Medicul completeaza pe fisa de aptitudine, dupa caz - apt/ inapt/ apt conditionat (precizeaza conditiile). La data examinarii medicale pentru angajare aveati obligatia anuntarii medicului de inregistrarea celor 2 cazuri de boala profesionala si de faptul ca ati primit deja 183 de zile de CM.