Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ridicare poprire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ridicare poprire

Am depus in instanta o cerere prin care cer prescrierea amenzilor primite in 2010 . ANAF mi a pus poprire pe cont in 2016 noimbrie. Am luat certificat de grefa de la judecatorie m am dus la Impozite si taxe sa mi ridice poprirea pana la finalizarea procesului. Anaf a zis ca nu se ridica decat in momentul in care se da sentina. Asa este sau cum se procedeaxa? Va multumesc
Procesul de contestare executare silita e de durata. Pina la finalizare, se executa toata suma. Daca doriti sistarea executariil silite, aveti calea actiunii de sistarea provizorie a executarii silite, pina la solutia finala, tot la judecatorie. Se judeca in regim de urgenta (citeva zile), dar se depune o cautiune, care va fi restituita la finele procesului si acel certificat de grefa pe care-l aveti deja.