Forum Discuţii juridice Executare silită certificat de grefa
Discuție deschisă în Executare silită

certificat de grefa

Buna ziua .
As vrea sa stiu , in conditiile in care la serviciu imi apare o poprire investita cu titlu executoriu pe care eu am contestat-o in instanta , in momentul de fata dosarul fiind pe rol iar eu am depus un certificat de grefa la serviciu in acest sens , cei de la salarizare nu ar fi trebuit sa sisteze poprirea pana la pronuntarea instantei ?
Suspendarea executarii silite se dispune numai de catre instanta si, cel mai adesea, in baza depunerii unei cautiuni.
Daca din certificatul de grefa rezulta si aceste lucruri atunci sunt indeplinite conditiile pentru sistarea (suspendarea) popririi.
DAca ati depus o contestatie la executare nu inseamna ca executarea este suspendata. Suspendarea, pentru a fi analizata de catre instanta, mai intai trebuie sa fi fost ceruta de d-voastra. Trebuie sa aveti in vedere ca cei de la salarizare sunt obligati sa va indisponibilizeze maxim. 1/2 din salariu ( daca aveti mai multe oligatii) sau 1/3 daca aveti doar aceasta poprire, altfel pot fi ei executati silit pentru ceea ce nu respecta.
si daca aveti o suspendare la executare, care, asa cum arata colegii anterior, trbuie data expres de instanta( nu se prezuma la depunererea unei contestatii), certificatul de grefa ce atesta suspendarea se depune la executorul judecatoresc, singurul in masura sa va suspende poprirea, nu la unitatea angajatoare sau la banca!