Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Donatie autoturism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Donatie autoturism

Am primit o donatie, sub titlul gratuit, un autoturism Dacia Logan. Mi s-a transmis de Curtea de Conturi ca nu merita sa-mi incarc cheltuielile cu asa ceva, deoarece trebuie angajat sofer, costuri privind combustibil, piese de schimb. Cand am intrebat de ce, daca am permis de conducere si nu o folosesc decat la deplasarile la sedintele cu directorii, mi s-a spus ca pot face asta si cu transportul in comun.
Precizez ca distanta dintre scoala si Inspectoratul scoalr este de 70 km (dus) si o fac numai cu autoturismul propriu.
Ce ma sfatuiti ca pot face legal?
Cu multumiri, Venera Istrate
george-neagu, moderator