Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela copilului fără discernământ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela copilului fără discernământ

Am un nepot de 25 de ani fara discernamant parintii lui au grija de el ,este nevoie si de un tutore?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Da se vor adresa instantei pentru stabilirea unei tutele!
Georgeta-Elena, apăsați vă rog pe Răspunde, nu pe Citează.
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Multumesc!

Va rog puteti sa-mi spuneti de ce trebuie si un tutore?
Este incidenta institutia punerii sub interdictie si a tutelei.

Discutam de o persoana incapabila, din punctul de vedere al legii civile.

( lipsa discernamantului duce la imposibilitatea de a perfecta acte juridica, asadar, persoana afectata psihic este incapabila de a-si ingriji interesele ).

Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea punerii sub interdictie si in vederea numirii unui tutore.

Pana la definitivarea procesului, poate fi desemnat un curator special.

Incapabil, in sensul legii civile, este persoana care , din cauza alienatiei, a debilitatii mintale, ori unei suferinte psihice, nu are discermant.( lipseste consimtamantul acesteia, daca incheie un act ).

In probatiune: inscrisuri, martori, expertiza medico-legala.

Succes.