Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu apometrul: afișează că aș fi consumat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu apometrul: afișează că aș fi consumat 51 mc într-o lună în care nu am fost acasă

Am fost plecat de acasa o luna de zile, c-am dupa 20 zile m-au sunat de la apa canal ca am consum de 51 m3, am fost cu seful de scara si un vecin si am verificat, nu erau scurgeri nici pe traseu nici in dreptul apometrului. nici in casa.
Cei de la apa canal l-au demontat si au facut verificare si au spus ca e bun.
Daca apometrul e bun cum de s-au inregistrat 51 m3 de apa cand eu nici macar nu am fost acasa?
De ce trebuie sa platesc cei 51 m3?
Manuela Rășină, administrator
ynocentta a scris:

Daca este vorba despre apometru cu citire radio,acestea prezinta marele dezavantaj ca inregistrarile pot fi afectate/modificate/nereale in cazul in care in vecinatatea acestora exista consumatori electrici

:-) Ati putea detalia cum e afectat un contor mecanic de vecinatatea unor consumatorii electrici ? Ar fi un fenomen fizic nou.
Ar fi bine ca intr-o seara sa va notati consumul care este pe apometru...dimineata verificati daca este la fel.Daca nu,duceti-l la un birou de metrologie legala sa il verifice si sa va dea un proces verbal pe care il duceti la asociatie.Din citirile pe care le primesc de la firma care face calculele isi pot da seama daca apa a fost consumata sau nu .
Nu vreau sa credeti ca acest raspuns este unicul posibil, deoarece:
- la plecarea din locuinta, asigurati-va ca ati inchis robinetul de trecere si ati separat complet locuinta de reteaua de apa; cunosc destule exemple cand proprietarul nu a facut acest lucru si rezultatele au fost exact ca cel descris de initiatorul topicului;
- faptul ca apometru este de o alta clasa de precizie, nu este relevant in cazul de fata, deci nu are nicio legatura. una cu alta;
- presupunerea ca apometrele (cu citire radio) se afla in vecinatatea unor consumatori electrici si ca din aceasta cauza citirea /consumul ar fi eronat, este o simpla presupunere care denota mai mult o necunoastere a fenomenului in sine;
- fiind mai multe apometre la locul de consum specificat, trebuie sa verificati pe factura daca consumul acesta este exact pe apometrul dvs. - verificarea o faceti prin citirea cu ochiul liber al cadranului apometrului; ma tem ca cineva a citit aceste apometre manual, le-a trecut pe o hartie si la intocmirea facturilor a incurcat apometrele: verificati daca din toate apometrele existente acolo este vreo unul cu consum zero; aproape sigur acela trebuie sa fie al dvs. daca stiti ca ati inchis robinetul de separare din proprietatea dvs.;
- verificati daca in spatele acestor apometre mai exista unul "general" si daca acel general are o cantitate diferita decat suma apometrelor din bransament;
- mai faceti si alte verificari care va trec prin minte si nu luati de buna doar informatia din factura;
Succes!
Adam Grecu, utilizator
Problema este la vasul WC. Am patit si eu la un spatiu comercial ne folosit unde datorita faptului ca exista o usoara scurgere, care de abea se vedea, am inregistrat un consum de 40mc in mai putin de o luna. Puneti o hartie igienica in zona in care vine apa in vasul de toaleta si vedeti daca se uda. A trebuit sa curat garnitura de la robinetul flotorului, care din cauza nisipului care s-a acumlat, nu mai inchidea.
dodoambra, utilizator