Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor

Buna ziua ,

Daca este pe rol un dosar pt stabilire domiciliu minor ( recunoscut de tata , relatia "parintilor" fiind concubinajul), tata poate primi drept de vizita ,inclusiv luarea minorului in vacante ?
Mentionez ca atat mama cat si tatal stau in.orase diferite , distanta fiind de aproximativ 450 km intre orase .
Poate mama minorei sa ii refuze dreptul de a lua tatal copilul in vacante ?
~ Conținut șters la cerere ~
Cum adica un rol activ in.proces ?
Problema este la mama.copilului, i-a zis ca niciodata nu o sa. Ii dea niciun judecator dreptul sa ia fata in. vacante ; si daca se stab dreptul de vizita , copilul trebuie sa fie insotit de ea
Tatal nu are antecedente, este curat, om simplu.
Ma puteti indruma , ajuta cu un raspuns ...pont....
Mentionez ca ii fiecare luna trimite bani pentru minor, plus vizite in orasul minorului in.limita posibilitatilor;
Dar lunar contribuie financiar
gi-jane2, moderator
Orice judecator incuviinteaza parintelui nerezident dreptul la program de vizitare, inclusiv petrecerea de vacante, daca acesta nu e contrar interesului superior al copilului. Daca nu e violent, nu consuma droguri, nu se ocupa de trafic sau infractiuni legate de viata sexuala, daca nu are antecedente care sa dovedeasca ca omul reprezinta un pericol la adresa copilului, cum ar fi: il tine nemancat, il poarta in carciumi, la jocuri de noroc, nu-l supravegheaza sau altele asemenea, va obtine un program de vizitare. Pentru asta trebuie sa depuna la judecatorie o cerere pe calea ordonantei presedintiale, in care sa ceara un program.