Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament achiziționat în timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament achiziționat în timpul căsătoriei

Buna ziua.
Ma aflu in urmatoarea situatie:
Parintii mei s-au casatorit in anul 1974 si au achizitionat un apartament in anul 1977, Tatal meu a decedat in 2016. As vrea sa stiu care este cota parte pentru fiecare succesor, avand in vedere ca am ramas trei mostenitori: mama, eu si sora mea.
Va multumesc.
Masa succesorala este formata din cota de 1/2 detinuta de tata.
1/4 sotul supravietuitor, 3/4 copiii (3/8 fiecare copil).
Apartamentul fiind dobandit in timpul casatoriei, este bun comun, astfel, masa succesorala ramasa dupa tata se compune din cota de 1/2 din apartament.
Aceasta jumatate din imobil se imparte astfel:
- mama 1/4 (din 1/2 = 1/8, la care se adauga jumatatea ei. In final, raportat la intregul apartament, mama va avea 5/8)
- dvs si sora 3/4, adica 3/8 fiecare din jumatate. Raporta la intreg, veti avea 3/16 fiecare.
Va multumesc.
Bunul dobandit in timpul mariajului are statutul juridic de bun comun.

Masa succesorala este reprezentata de cota de 1/ 2.

Sotia supravietuitoare are o cota de 1/ 4 din 1 / 2 anume 1/ 8.

Jumtatea din bunul comun ii apartine.

( 1/ 2 +1/ 8= 5/ 8).

Copii au o cota de 3/ 8 , 3/ 16 fiecare din bunul integral.

Succes.