avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune apartament achiziționat în timpul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune apartament achiziționat în timpul căsătoriei

Buna ziua.
Ma aflu in urmatoarea situatie:
Parintii mei s-au casatorit in anul 1974 si au achizitionat un apartament in anul 1977, Tatal meu a decedat in 2016. As vrea sa stiu care este cota parte pentru fiecare succesor, avand in vedere ca am ramas trei mostenitori: mama, eu si sora mea.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 11:47, 13 Noiembrie 2017
Masa succesorala este formata din cota de 1/2 detinuta de tata.
1/4 sotul supravietuitor, 3/4 copiii (3/8 fiecare copil).
Apartamentul fiind dobandit in timpul casatoriei, este bun comun, astfel, masa succesorala ramasa dupa tata se compune din cota de 1/2 din apartament.
Aceasta jumatate din imobil se imparte astfel:
- mama 1/4 (din 1/2 = 1/8, la care se adauga jumatatea ei. In final, raportat la intregul apartament, mama va avea 5/8)
- dvs si sora 3/4, adica 3/8 fiecare din jumatate. Raporta la intreg, veti avea 3/16 fiecare.
Va multumesc.
Bunul dobandit in timpul mariajului are statutul juridic de bun comun.

Masa succesorala este reprezentata de cota de 1/ 2.

Sotia supravietuitoare are o cota de 1/ 4 din 1 / 2 anume 1/ 8.

Jumtatea din bunul comun ii apartine.

( 1/ 2 +1/ 8= 5/ 8).


Copii au o cota de 3/ 8 , 3/ 16 fiecare din bunul integral.

Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune gross405 gross405 Buna ziua.Tatăl meu vitreg a decedat.Am rămas cu drept de mostenire eu mama mea si sora mea vitregă fi ca defunctului.Va rog sa mi spuneti care este ... (vezi toată discuția)
Mostenire copil din alta casatorie! Sfarlea Sergiu Sfarlea Sergiu Buna seara! Bunicul meu tocmai a decedat acum cateva zile,dupa 3 zile de la deces mama mea a primit un telefon de la sora ei (vitrega),tin sa mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa tata Alexandru-Mugur Ionescu Alexandru-Mugur Ionescu Tatal meu are un apartament, pe care l-a dobandit prin cumparare de la stat in anul 1998. In apartament el a locuit din anul 1974. Mama mea chiar si dupa ce a ... (vezi toată discuția)