Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau testament?

As dori sa stiu prin ce act este mai avantajos ca parintii mei sa imi lase mostenire apartamentul lor prin donatie sau prin testament?mentionez ca am si o sora careia ia fost lasat prin donatie un alt imobil tot de catrre parintii mei si as dori ca pe viitor sa nu se poata ataca actul prin care mi se va lasa apartamentul.Va multumesc anticipat
Donatia produce efecte in timpul vietii parintilor dvs.Testamentul numai dupa decesul parintilor dvs.Atat donatia cat si testamentul pot fi atacate de sora dvs.care este mostenitoare rezervatara prin actiune in reductiunea liberalitatilor excesive, daca este incalcata rezerva succesorala.
Va multumesc