avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Contabil angajat si contract de prestari servicii ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contabil angajat si contract de prestari servicii contabile

O institutie publica care are un contabil anjajat poate avea si contract cu un contabil expert de prestari de servicii de contabilitate?
Contractul de prestari servicii avand ca obiectiv initierea contabilului si verificarea acestuia periodic.
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2017
cristina545, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristina545 , utilizator 11:38, 20 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-ar putea sa nu dea bine in ochii Curtii de Conturi sa aveti doi contabili, daca activitatea nu o impune. De ce sa plateasca institutia publica un alt contabil ca sa-l initieze pe cel angajat? Daca ati avea o firma privata, cum ati proceda?
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2017
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
La firme intodeauna există contabili primari si contabii experti, sau există un contabil si merge la un expert pentru a semna anumite documente
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu toate firmele isi permit atatia contabili, iar cel mai mare abonament de care am auzit ca se plateste la o firma de contabilitate de catre o societate cu activitate medie e de 500 euro (salariul unui contabil). Cei mai multi insa nu-si permit un astfel de cost si platesc maximum 1000 de lei pentru servicii de contabilitate.

Dar cum v-am zis, daca o activitatea o impune (de ex. aveti 500 de salariati), atunci as zice ca se justifica mai multi contabili. Totusi, intr-o situatie similara Curtea de Conturi a considerat ca nu e in regula ca o institutie publica cu aproximativ 500 de salariati sa contracteze si serviciile unui cabinet de avocat in conditiile in care in institutie era angajat un consilier juridic.

Serviciul despre care va vorbesc a functionat aproximativ jumate de an fara contabil, timp in care sau depus anunturi dar nimeni nu a fost interesat. Acum s-a angajat o fata fara nici-un fel de experienta in domeniu. Mai precizez ca serviciul este infiintat si putin aiurea (trebuia sa fie SC si nu serviciu)si ne intalnim des cu probleme nestiute de multe ori nici de cei de la trezorerie, are mule situatii in urma si contabilitatea primariei nu poate ajuta deoarece sunt situatii noi cu care ei nu s-au intalnit.
Ideea este ca vrem sa formam fata aceasta care ar fi procedura?
Buna ziua, imi poate raspunde cnv la intrebari?

Mai mentionez ca serviciul are activitate economica si in cadrul primariei exista un contabil care nu a facut si nu face activitate economica pentru a indruma serviciul.
Multumesc!

cristina545 a scris:

Serviciul despre care va vorbesc a functionat aproximativ jumate de an fara contabil, timp in care sau depus anunturi dar nimeni nu a fost interesat. Acum s-a angajat o fata fara nici-un fel de experienta in domeniu. Mai precizez ca serviciul este infiintat si putin aiurea (trebuia sa fie SC si nu serviciu)si ne intalnim des cu probleme nestiute de multe ori nici de cei de la trezorerie, are mule situatii in urma si contabilitatea primariei nu poate ajuta deoarece sunt situatii noi cu care ei nu s-au intalnit.
Ideea este ca vrem sa formam fata aceasta care ar fi procedura?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare sau colaborare contabil? CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 eu doresc sa fac un contract de colaborare cu un contabil ptr un srl, acum nu stiu se poate sau trebuie angajat cu timp partial de 2 ore? (vezi toată discuția)
Firma de evidenta primara contabilitate ioanaviviana ioanaviviana Buna ziua, Vreau sa stiu daca-mi pot infiinta o societate care sa aiba in principal obiect de activitate -evidenta primara de contabilitate; -am inteles ca ... (vezi toată discuția)
Societate comerciala prestari servicii contabilitate primara ammelie ammelie Sunt absolventa de stiinte economice si as vrea deschid o societate prin care sa prestez servicii de contabilitate primara. Este legal sa fac acest lucru in ... (vezi toată discuția)