Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Contabil angajat si contract de prestari servicii ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contabil angajat si contract de prestari servicii contabile

O institutie publica care are un contabil anjajat poate avea si contract cu un contabil expert de prestari de servicii de contabilitate?
Contractul de prestari servicii avand ca obiectiv initierea contabilului si verificarea acestuia periodic.
cristina545, utilizator
S-ar putea sa nu dea bine in ochii Curtii de Conturi sa aveti doi contabili, daca activitatea nu o impune. De ce sa plateasca institutia publica un alt contabil ca sa-l initieze pe cel angajat? Daca ati avea o firma privata, cum ati proceda?
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
La firme intodeauna există contabili primari si contabii experti, sau există un contabil si merge la un expert pentru a semna anumite documente
Nu toate firmele isi permit atatia contabili, iar cel mai mare abonament de care am auzit ca se plateste la o firma de contabilitate de catre o societate cu activitate medie e de 500 euro (salariul unui contabil). Cei mai multi insa nu-si permit un astfel de cost si platesc maximum 1000 de lei pentru servicii de contabilitate.

Dar cum v-am zis, daca o activitatea o impune (de ex. aveti 500 de salariati), atunci as zice ca se justifica mai multi contabili. Totusi, intr-o situatie similara Curtea de Conturi a considerat ca nu e in regula ca o institutie publica cu aproximativ 500 de salariati sa contracteze si serviciile unui cabinet de avocat in conditiile in care in institutie era angajat un consilier juridic.

Serviciul despre care va vorbesc a functionat aproximativ jumate de an fara contabil, timp in care sau depus anunturi dar nimeni nu a fost interesat. Acum s-a angajat o fata fara nici-un fel de experienta in domeniu. Mai precizez ca serviciul este infiintat si putin aiurea (trebuia sa fie SC si nu serviciu)si ne intalnim des cu probleme nestiute de multe ori nici de cei de la trezorerie, are mule situatii in urma si contabilitatea primariei nu poate ajuta deoarece sunt situatii noi cu care ei nu s-au intalnit.
Ideea este ca vrem sa formam fata aceasta care ar fi procedura?
Buna ziua, imi poate raspunde cnv la intrebari?

Mai mentionez ca serviciul are activitate economica si in cadrul primariei exista un contabil care nu a facut si nu face activitate economica pentru a indruma serviciul.
Multumesc!

cristina545 a scris:

Serviciul despre care va vorbesc a functionat aproximativ jumate de an fara contabil, timp in care sau depus anunturi dar nimeni nu a fost interesat. Acum s-a angajat o fata fara nici-un fel de experienta in domeniu. Mai precizez ca serviciul este infiintat si putin aiurea (trebuia sa fie SC si nu serviciu)si ne intalnim des cu probleme nestiute de multe ori nici de cei de la trezorerie, are mule situatii in urma si contabilitatea primariei nu poate ajuta deoarece sunt situatii noi cu care ei nu s-au intalnit.
Ideea este ca vrem sa formam fata aceasta care ar fi procedura?