Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Despagubiri morale?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Despagubiri morale?

Se pot cere despagubiri morale in instanta, unui operator de telefonie mobila, in masura in care se dovedeste ca operatorul a introdus o clauza abuziva post contractuala care sa afecteze contractul in derulare?
Marian Timuc, utilizator
Si care ar fi daunele morale? Caci trebuie sa le dovediti, in masura in care le cereti.
Spre exemplu, daca eu nu platesc abonamentul si mai efectuiez costuri suplimentare, la un moment dat, trebuie sa platesc si abonamentul si penalizari prin executare silita.

Pe acelasi principiu, prin dovedirea clauzei abuzive, care are ca si consecinta inclusiv incapacitatea de a utiliza abonamentul pentru a tine legatura cu cei dragi. Poate reprezenta o dovada de despagubire morala?
Ma-ndoiesc. In general instantele sunt reticiente in a acorda daune morale in alte spete decat cele in care s-au produs vatamari corporale/decese. Se mai acorda uneori si in alte cazuri, spre ex. in litigii de munca, dar destul de rar.
Multumesc.
Cu stima