Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

EXECUTARE SILITA

Ce se intampla cu amenzile debitate la un contribuabil care este in stare de insolvabilitate?
Se continua executarea silita?
BOND13, utilizator
Buna ziua,

Nu stiu ce intelegeti dvs. prin stare de insolvabilitate, intrucat insolvabilitatea se refera la persoane juridice. Starea de insolvabilitate constatata de instanta de judecata are drept efect suspendarea oricaror actiuni in instanta ori executari silite impotriva debitorului insolvabil.

Daca va referiti la un contribuabil persoana fizica executat silit pentru o amenda, iar acea persoana nu are venituri ori bunuri pe nume, executarea silita continua pana cand acea persoana inregistreaza venituri ori detine bunuri pe nume. La un moment dat, daca organele fiscale nu mai intreprind acte de executare silita (este nevoie de 5 ani de zile de la ultimul act de executare silita) amenda se prescrie.
ALEXANDRA VASILE a scris:

Buna ziua,

Nu stiu ce intelegeti dvs. prin stare de insolvabilitate, intrucat insolvabilitatea se refera la persoane juridice. Starea de insolvabilitate constatata de instanta de judecata are drept efect suspendarea oricaror actiuni in instanta ori executari silite impotriva debitorului insolvabil.

Daca va referiti la un contribuabil persoana fizica executat silit pentru o amenda, iar acea persoana nu are venituri ori bunuri pe nume, executarea silita continua pana cand acea persoana inregistreaza venituri ori detine bunuri pe nume. La un moment dat, daca organele fiscale nu mai intreprind acte de executare silita (este nevoie de 5 ani de zile de la ultimul act de executare silita) amenda se prescrie.

Pentru noul proces verbal se mai emit somatie si titlu ex.?
Debitorul este (deja) declarant insolvabil si are creantele trecute in evidenta separata.
BOND13, utilizator
Nu se mai continua executarea silita, decit dupa ce iese din aceasta stare, daca mai iese!