Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.55b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.55b

buna ziua, a trebuit sa plec de la "gaze" cu acest articol si am luat si o indemnizatie. vreau sa intreb daca ma angajez in 10 zile la o alta firma si dupa 1-2 luni, firma noua ma concediaza, pot sa iau somaj ? Trebuie sa stau la firma cea noua min 1 an ca in cazul plecarii de la anterioara prin demisie?
multumesc.
armina_radu, utilizator
Buna ziua!
Banuiesc ca intrbarea dvs este daca veti putea intra in somaj daca veti fi concediata de la noul loc de munca.
Rapunsul este: da. conditiile pentru a putea beneficia de somaj sunt: in primul rand sa vi se desfaca noul contract individual de munca cf art. 65 alin1 - din motive neimputabile salariatului- si sa aveti lucrate 12 luni in ultimele 24.
Mult succes!
Cele 12 luni din ultimele 24 de luni nu trebuie sa fie consecutive si nici la acelasi angajator.
armina_radu a scris:

buna ziua, a trebuit sa plec de la "gaze" cu acest articol si am luat si o indemnizatie. vreau sa intreb daca ma angajez in 10 zile la o alta firma si dupa 1-2 luni, firma noua ma concediaza, pot sa iau somaj ? Trebuie sa stau la firma cea noua min 1 an ca in cazul plecarii de la anterioara prin demisie?
multumesc.

Daca incheiati contract determinat cu firma noua, dupa expirarea termenului contractului (incetare contract cu art. 56 j )va incadrati sa luati somaj dar indeplinind si conditia de a avea 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.
Doina Elena, Consultant resurse umane
multumesc foarte mult, am min 12 luni lucrate, de fapt am 10 ani neintrerupti la aceeasi firma.