Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua! As dori sa imi spuneti si mie daca un salariat caruia i s-a incheiat contractul individual de munca cu acordul partilor (art. 55, lit. b Codul muncii) poate beneficia de ajutor de somaj.
Va multumes!
nu!
Pentru a beneficia de somaj, incetarea raportului de munca trebuia facuta in temeiul unuia din urmatoarele articole: art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul munci
Nu poate beneficia.
Incetarea raporturilor de munca s-a facut la cererea salariatului si nu din motive neimputabile lui.
Un salariat a lucrat 8 luni neintrerupte la o firma si 4 luni neintrerupte la o alta firma. Acum firma este in dificultati economice si doreste sa dea salariatii in somaj. Acest angajat beneficiaza de indemnizatie de somaj avand 12 luni lucrate neintrerupt dar la 2 angajatori diferiti?. Va multumesc!
Cele 12 luni din ultimele 24 de luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.