Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot primi somaj daca am doar 20 zile lucrate la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot primi somaj daca am doar 20 zile lucrate la ultimul angajator?

Am plecat de la o firma prin desfacerea contractului cu 55b. Sunt angajata la o noua firma de 20 de zile si as vrea sa stiu daca pot primi somaj in cazul in care nu mai vreau sa raman in firma?
1. Ca sa primiti indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze contractul individual de munca din motive neimputabile dvs., adica sa fiti concediat cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: 61c, 61d sau 65.
2. Nu conteaza cat ati lucrat la ultimul angajator, trebuie doar sa aveti lucrate 12 luni din ultimele 24 de luni, nu neaparat consecutive si nu neaparat la acelasi angajator.
Motivele neimputabile care dau dreptul la somaj sunt mai multe, respectiv:

"Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare

ar mai fi de mentionat deci si alte situaii posibile destul de frecvent:
-incetarea contractului in perioada de proba din initiativa angajatorului.
-incetraea conract pe perioada determinata la expirare