avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita varsta

Bună ziua. Recent am ieșit la pensie la limita de vârstă, cu ani efectiv lucrati= 47 ,9 luni si 21 zile, asa cum reiese din decizia de pensionare. 8 ani și luni provin din perioada cât am fost subofițer MĂI, însă aceasta perioada nu s- a luat în calcul la stabilirea cuantum pensie. De la casa de pensii m-I s-a spus sa mă adresez casei de pensii militare, aceasta fiind obligata sa-mi stabilească pensia pentru perioada cât am fost militar, ori din câte știu îmi trebuie minim 15 ani pentru a beneficia de pensie militara. Va rog un sfat privind la aceasta speță. Cu mulțumiri, Stefan Ion

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - cadru militar vladconsta vladconsta Am lucrat 14 ani militar activ 2 ani scoala militara 1 an jumatate armata 11 ani salariat civil 2 ani somer actualmente nu lucrez .Sunt nascut la data 24 ... (vezi toată discuția)
Pensie militara marks marks Buna ziua! Sint pensionar de aprox. 4 ani (Casa Nationala de Pensii) - pensionare la limita de virsta. Am iesit la pensie cu o vechime de aprox. 43 de ani. ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata partiala a politistilor tudu tudu Stimata doamna/omnule avocat Ma numesc Bour Tudorel, sunt din Bacau, str. Republicii nr. 1, sc. F, ap. 11, am fost politist, am 40 ani, iar in present sunt ... (vezi toată discuția)