Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie militara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie militara

Buna ziua!
Sint pensionar de aprox. 4 ani (Casa Nationala de Pensii) - pensionare la limita de virsta.
Am iesit la pensie cu o vechime de aprox. 43 de ani.
Am lucrat mai bine de 10 ani in cadrul armatei ca subofiter activ, dupa care am lucrat ca civil .
Se poate sa primesc pensie militara? Se poate schimba (sau cumula) pensia actuala cu cea militara? Unde pot sa ma adresez si ce trebuie sa fac? Doresc sa-mi fie recalculata pensia astfel incit sa fie luati in calcul si anii in care am fost cadru militar (am inteles ca este posibil) Anii de vechime in cadrul armatei au fost considerati doar ca vechime nu si in calculul pensiei. (pensiile militare sint valoric mult mai mari decit pensiile civile)

Va rog sa ma sprijiniti cu un sfat.
va multumesc,

Mihai Sandu
Iasi
Casa de pensii, parerea mea...