Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire

Buna ziua, revin la acest forum intrucat sete foarte interesant.
Vreau sa aflu daca nepoata mea are derpt la mostenire. Situatia sta in felul urmator:
Matusa A a decedat in 2008, fratii si surorile ei au decedat astfel: B in 2001, C in 2007, D in 1990, E in 2005. B are un copil BB in viata, C are un copil Decedat in 1995 CC1, D are un copil in viata DD1, E (sora vitrega cu A,B,C,D decedata in 2002) are un copil in viata EE1. CC are un copil in viata CCC1.
Intrebarea este:
1) BB1 are drept sa mocteneasca pe C si pe A.
2) CCC1 are drept sa mosteneasca pe A
3) EE1 are drept sa mosteneasca pe A
Cam incurcata aceasta mostenire.
Cu stima
pe matusi le mostenesc copii lor, daca copii nu traiesc, le vor mostenii nepotii (fii si ficele copiilor matusilor) iar pe matusile fara copii ...partea lor se va imparti in cote egale fata de ceilalti mostenitori.
daca E este sora care a fost infiata cu drepturi depline in mod sigur mostenitorii ei pot veni la mostenire cu ceilalti veri...

av.m.vasilescu
sagitt a scris:

Buna ziua, revin la acest forum intrucat sete foarte interesant.
Vreau sa aflu daca nepoata mea are derpt la mostenire. Situatia sta in felul urmator:
Matusa A a decedat in 2008, fratii si surorile ei au decedat astfel: B in 2001, C in 2007, D in 1990, E in 2005. B are un copil BB in viata, C are un copil Decedat in 1995 CC1, D are un copil in viata DD1, E (sora vitrega cu A,B,C,D decedata in 2002) are un copil in viata EE1. CC are un copil in viata CCC1.
Intrebarea este:
1) BB1 are drept sa mocteneasca pe C si pe A.
2) CCC1 are drept sa mosteneasca pe A
3) EE1 are drept sa mosteneasca pe A, alaturi de BB1,CCC1, DD1.
Cam incurcata aceasta mostenire.
Cu stima

1.BB1 are drept doar la mostenirea lui A, si nu si a lui C .
Nu are drept la mostenirea lui C deoarece C a avut un fiu decedat CC si are un nepot in viata CCC1.Deci, numai CCC1 il va mosteni pe C.
2.In schimb CCC1 are drept la mostenirea lui A.
3.EE1 are drept la mostenirea lui A, daca E a fost infiiata cu drepturi depline.
Toate astea pornind de la premiza ca A, nu a avut copii.
=D> Sunt perfect de acord cu ce a spus Mariana . Nu are rost sa repet sau sa dau copy-paste!:)
Intradevar A nu a avut copii, dar CC a decedat innaintea lui C, iar C a decedat innaintea lui A. Atunci cum CCC1 poate mosteni pe A. Adevarul este ca nu stiu daca CCC1 a facut succesiunea dupa CC si nicu dupa C. Deci C nu a putut mosteni pe A deoarece a decedat innaintea lui A.
buna seara!
-BB1 mosteneste doar pe A
-CCC1 mosteneste pe A prin reprezentare a tatalui si bunicului urca din grad in grad;
-EE1 mosteneste si ea pe A.
daca E era sora doar de mama sau de tata cu A,B, C, D, nu are importanta, fratiise mostenesc intre ei daca sunt din casatorie, din casatorii diferite sau din afara casatoriei.
probleme ridica doar adoptia, dar dva ati folosit termenul de sora vitrega de unde imi rezulta ca avea doar un parinte comun cu ceilalti.