Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intravilan, extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intravilan, extravilan

Am titlu de proprietate: teren intravilan împărțit pe două parcele: o parcelă cu CC, și o parcelă grădină. La intabulare în CF grădina a intrat în extravilan, în urma căruia pe extrasul de carte funciară este scris -Teren necunoscut- . AU PROCEDAT CORECT LA INTABULARE?

,
Cum adică teren necunoscut? Nu se știe unde e sau cum?
Extravilan e diferit de necunoscut.
Imobilul acesta se compune din curte, casă cu nr. de casă ,construcții anexe și o gădină. Întotdeauna în cartea funciară figura ca teren intravilan. În 2003 pe baza legii funciare s-a emis un titlu de proprietate ca teren intravilan pe numele proprietarului. Acum la intabulare pe baza acestui titlu au dat explicația: prin delimitarea intravilanelor prin noul PUG grădina a intrat în extravilan, și dacă într-un nr cadastral este și intravilan și extravilan programul de cadastru elecronic în mod automat dă TEREN NECUNOSCUT. Dreptul de proprietate dobândită prin lege poate fi îngrădită prin astfel de măsuri?
Nu prea inteleg, trebuie vazute actele. Vorbiti cu cei de la cadastru, ca limitele softului lor nu e problema dv. Cereti un extras, aveti deja unul? Contestati ce s-a intabulat acolo...