Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel simplu - proces fond
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel simplu - proces fond

Avocatul meu a facut un apel "simplu" intr-un proces de fond in care am pierdut prin respingerea actiunii, "cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare".

Apelul simplu a fost facut in a doua zi dupa publicarea deciziei pe portal.just.ro, fara a astepta comunicarea deciziei.

In prezent, hotarerea nici macar nu a fost redactata.

Duminica expira termenul de 30 zile. Trebuie sa depun pana duminica motivarea apelului? Sau pot sa astept linistit sa mi se comunice hotararea si apoi sa depun motivele de apel in 30 de zile.

Am inteles ca apelul simplu (cel in are se contesta hotararea, urmand a se preciza motivele ulterior) se foloseste in ordonante, dar nu si in procesele de fond.
Maki4, utilizator
Sau pe scurt: se pot depune motivee de apel dupa comunicarea hotararii?
Maki4, utilizator
Motivele de apel se depun dupa comunicarea hotararii.