Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributie cenzor asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributie cenzor asociatii proprietari

Eu sunt cenzor la un bloc si primesc 150 lei. Cat platesc contributiile?
Cenzor? Cum sunteti angajat? Nu semnati ceva, un stat de plata, cand luati banii? Ca cenzor, nu verificati si semnati, pe langa celelalte, si statul sau statele de plata?
corneliacr, utilizator
Ce fel de cenzor sunteti? Cum verificati legalitatea documentelor (inclusiv a statelor de plata) ?
Personal nu m-as angaja o asemenea treaba...
................................................
Bun, intr-o as. proprietari, cenzorul este ales in AG a membrilor, i se intocmeste contract de mandat - si asta in conditiile in care acel cenzor este si membru al as. prop. daca nu este membru al as. prop. , as. prop. trebuie sa caute o firma de cenzorat, incheie cu aceasta un contract de prestari de servicii. Primeste o factura si o chitanta.
Nu ne-ati spus, dar sa zicem ca faceti parte din as. prop. unde ati fost ales sa indepliniti functia de cenzor.
Trebuie sa aveti cel putin studii medii de specialitate.
Contributiile se calculeaza la venitul brut realizat de catre cenzor:
Venit brut x 5,5% - Sanatate;
Venit brut x 0,5% - somaj (daca este pensionar, nu se calculeaza);
Venit brut x 10,5% - pensie;
Din venitul brut se scad cele calculate mai sus si rezulta venitul baza de calcul pentru calcularea impozitului (16%)

Contributii asociatie calculate tot la venitul brut:
- sanatate - 5,2%;
- pensie -15,8%

Mai uitati-va si dvs. se saitul ANAF si clarificati-va.
Succes!
Adam Grecu, utilizator