Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu?

buna ziua.as dori si eu o mana de ajutor.parintii mei nu se inteleg de mai mult timp,dar nici nu se indura niciunul sa inceapa o actiune de divort.locuiesc amandoi in aceeasi casa,si cheltuielile sunt platite doar de mama mea.ea ar vrea sa plece in strainatate pentru cateva luni, insa ii este frica sa nu o dea tatal meu la parasire de domiciliu.....nu cred ca exista asa ceva dar as vrea o parere de la niste specialisti.precizez ca niciunl dintre copii nu mai locuiesc acolo,suntem la facultate,intretinuti de mama,iar casa este ipotecata.ar putea tatal meu sa faca ceva in perioada de timp in care mama mea este plecata pentru a primi proprietatea doar el? sau ar putea sa intenteze divortul si sa se judece in lipsa? stiu sigur ca ar face asta daca ar putea si va rog sa ma ajutati. sau in cazul in care ar dori sa divorteze, ii afecteaza cumva faptul ca pe propretate este pusa ipoteca? si aici tin sa mentionez ca imprumutul pentru care este ipotecata casa este pe numele mamei(tatal este trecut la clauza), iar contractul casei este pe numele tatalui (casa a fost construita la doi ani dupa ce s-au casatorit). va multumesc anticipat
parasirea domiciliului ar putea fi invocata ca motiv de divort de catre tata, insa ca repercursiuni ar exista aceea de a se admite desfacerea casatoriei din vina mamei, lucru ce nu cred sa o afecteze , intrucat nu au copii minori. De judecat in lipsa este mai greu, tatal va trebui sa indice adresa mamei din strainatate, si se va dispune citarea acesteia acolo. Faptul ca au o ipoteca nu ii impiedica sa divorteze ,este dreptul lor daca a devenit imposibila convieturea. Cei 2 detin proprietatea comuna asupra casei ipotecate, iar tatal oricum nu o poate instraina fara acordul mamei.
Buna ziua,

mama dvs. poate pleca linistita sa munceasca;

daca tatal dvs. se hotaraste sa introduca actiune de divort plecarea mamei dvs. nu schimba mare lucru; actiunea nu se poate judeca fara stirea mamei, care va trebui sa fie citata;

partajul locuintei probabil ca nu se va face pentru ca daca imobilul este ipotecat iar banii nu au fost restituiti atunci banii obtinuti pe casa vor fi luati de banca;

Avocat Boncu
Parasirea domiciliului conjugal,poate fi invocata doar ca motiv intr-un eventual proces de divort.Intr-un eventual divort,parasirea domiciliului conjugal,poate fi un motiv,in masura in care il dovedeste, pentru cel care o invoca.Alte repercusiuni nu poate avea.Bunurile,ipotecate sau nu,sunt bunuri comune,fiind dobandite in timpul casatoriei sotilor.Dl. avocat Boncu,v-a aratat ,in mod profesionist,ce se poate intampla cu ipoteca
Sa fim seriosi, citarea, cu siguranta, se va face la domiciliu din buletin, el poate foarte bine sa nu incunostiinteze instanta despre schimbarea de domiciliu.
Cat despre partaj, acesta e posibil chiar daca casa e ipotecata.